Cilj predmeta je sticanje temeljnih teorijskih i praktičnih znanja o dostignućima, izazovima i mogućnostima reforme poreskog sistema i poreske administracije u skladu sa potrebama digitalne ekonomije. Potreba za takvom reformom može biti izazvana unutrašnjim i spoljašnjim faktorima. Najvažniji unutrašnji faktor je konstanta potrebu da se poreski sistem prilagodi rastućoj digitalnoj eri. Spoljni faktori se odnose na poteškoće javnih finansija, oslobađanje privrede od poreza, pritisak globalnih finansijskih organizacija ili prilagođavanje standardima Evropske unije. Uprkos sumnjama većine poreskih obveznika širom sveta da su poreske uprave sposobne da modernizuju i da se aktivno angažuju u procesu digitalizacije, prethodno iskustvo i procene budućnosti razvoj događaja ukazuje da je digitalizacija već neizbežna i da će značajno promeniti funkcionisanje poreskog sistema.
Savladavanjem ovog predmeta studenti će biti u stanju da razumeju kako poreske vlasti mogu maksimizirati mobilizaciju svojih domaćih resursa kada se suoče sa izazovima koje digitalizacija neizbežno proizvodi, kao i kako mogu najbolje iskoristiti aspekte digitalizacije da bi prikupile što više poreskih prihoda. Studenti će biti osposobljeni da samostalno identifikuju izazove sa kojima se suočavaju poreske uprave u svim zemljama koje postavlja kontinuirani razvoj digitalne ekonomije. Dok se društva bore da se pomire sa tranzicijama iz treće industrijske ili digitalne revolucije, poreske vlasti se bore sa posledicama po održivost svojih poreskih osnova i efikasnu administraciju i naplatu poreza.
Teorijska nastava:
- Digitalna ekonomija u kojoj će se govoriti o pojmu, oblicima i razlikama digitalizacije, pristupu internetu i sektoru informacionih tehnologija kao ekonomskim kategorijama, kao i prisustvu digitalizacije i izvan sektora informacionih tehnologija.
- Porez na dohodak i porez na dobit za visoko digitalizovano poslovanje gde će se govoriti o izazovima oporezivanja digitalizovanih preduzeća, o reformi poreskih oblika uz poseban osvrt na porez na digitalne usluge.
- Porez na dodatu vrednost na digitalne usluge i digitalno isporučena dobra je oblast koja definiše digitalne usluge, predstavlja opcije poreske politike po pitanju oporezivanja porezom na dodatu vrednost, projektuje potencijal prihoda prikupljenih po ovom osnovu, kao ekonomski uticaj oporezivanja digitalnih usluga porezom na dodatu vrednost.
- Digitalizacija poreske uprave gde se naglašava da snažna i efikasna poreska administracija u savremenom poreskom sistemu zahteva efikasnu poresku politiku i zakonodavstvo.
Praktična nastava: studije slučaja, interaktivna nastava, seminarski radovi, eseji.
1. Haslehner, W., Kofler, G., Pantazatou, K. & Rust, A. Tax and the Digital Economy Kluwer Law International B.V. 2019
2. Vuković, M. Toward to digitalisation tax administration Center for Excelence in Finance Ljubljana 2018
Eseji, seminarski radovi, studija slučaja, vežbe neposredne primene i domaći zadaci