Циљ предмета је да свршени струковни економисти продубе и конкретизују знања о развоју и функционисању Европске уније, имајући у виду и тренутне процесе проширења, али и излазак Велике Британије из уније. С обзиром на разноврсност и различитост економских, индустријских, фискалних, трговинских, социјалних и осталих политика у ЕУ, потребно је стећи бољи увид у правила и легислативу преко којих оне функционишу. Врло важну улогу неопходно је посветити и могућности коришћења предприступних фондова за домаћа предузећа, политици добросуседских односа, као и квотама и другим ограничењима која је неопходно поштовати при пословању са ЕУ.
Након овог предмета, студенти ће, најпре теоријски, а затим и практично бити у стању да разумеју и примене правила у пословању у различитим сферама ЕУ. Постоје многе области, димензије и директиве које могу отежати, али истовремено и олакшати пословање домаћих предузећа са ЕУ. Студенти ће стећи знање из области заједничке пољопривредне политике, конкурентности, фискалне, транспортне, енергетске као и регионалне политике ЕУ. Студенти ће бити оспособљени за лакше обављање сложенијих пословних трансакција са предузећима у ЕУ, али и за аплицирање за средства из предприступних фондова уније.
Теоријска настава
• Политика конкурентности.
• Заједничка пољопривредна политика (циљеви, имплементација, субвенције, протекционизам, фондови).
• Трговинска и политика међународне економске кооперације (трговински односи унутар земаља уније, као и са САД, Кином, Русијом, Јапаном, земљама у развоју).
• Еврозона и њен значај (увођење, спровођење и потешкоће).
• Фискална интеграција (порески принципи, корпоративне таксе, индиректни и директни порези, порез на додату вредност).
• Енергетска политика.
• Мобилност радне снаге у ЕУ.
• Регионална политика (регионалне разлике у развијености чланица, однос север-југ).
• Проширење ЕУ (услови, политички и економски ефекти).
Практична настава
• Анализа студија случаја и конкретних примера из праксе.
Baldwin, R., & Wyplosz, C. (2010). Ekonomija evropskih integracija, 3. izdanje. Beograd: Data status.
Jones, E., Menon, A., & Weatherill, S. (2013). The Oxford Handbook of the European Union. Oxford: Oxford University Press.
Дамњановић, J., и Ђурић, Д. (2013). Међународна економија. Нови Сад: Алфа-граф НС.
Jovanović, M. (2013). The Economics of European Integration, Second Edition. Cheltenham: Edward Elgar.
Ex catedra предавања и вежбе уз активно учешће студената. Студије случаја. Презентације краћих писаних есеја и семинарских радова студената. Интерактивни рад у форми дискусије и изношења индивидуалних ставова и закључака о конкретним проблемима.
Оцена знања (максимални број поена 100)
Предиспитне обавезе
55 поена
Завршни испит
45 поена
присуство на предавањима и вежбама
5
писмени испит
45
провера знања у току наставе (колоквијум-и)
10
усмени испит
–
остале активности и учешће студената у раду на предавањима и вежбама